Baia Mare castiga pe final la Timisoara si trece pe doi la egalitate cu Farul

Cele doua gramezi s-au duelat aprig

Ultimul meci din etapa a treia a SuperLigii CEC Bank a fost unul in care ambele echipe au luptat din greu pentru victorie. Scorul a fost unul foarte apropiat (3-5) pana in minutul 74.

Campionii au deschis scorul, Ene reusind incercarea dupa un mol al inaintarii. Calafeteanu a redus din diferenta la sfarsitul primei reprize.

Baia Mare a ramas in 14 din minutul 69 si Timisoara avea atacul, dar campionii au reusit sa inscrie cateva minute mai tarziu.
Dimofte a transformat eseul lui Dinis si Baia Mare se desprindea pe tabela cu cinci minute inainte de final.
Internationalul Csaba Gal a profitat de greseala timisorenilor si a mai inscris un eseu. Dimofte a transformat si a stabilit scorul final. Timisoara 3, Baia Mare 19.

RCM Timisoara – CSM Stiinta Baia Mare – 11 aprilie 2011 – ora 15:00 -Stadion RCM – IN DIRECT LA GSP TV: 3-19
Arbitri: Sabau Gheorghe – Copil Nicolae, Cantor Bogdan
Observator Federal: George Bargaunas

RCM Timisoara: 15. Fercu Catalin, 14. Lemnaru Madalin, 13. Preda Dragos, 12. Lapana Makapelu, 11. Rosu Valentin, 10. Fantanaru Florin, 9. Calafeteanu Valentin, 8. Rus Vasile (C), 7. Vladeanu Catalin, 6. Tanase Laurentiu, 5. Drenceanu Marian, 4. Preotescu Lucian, 3. Maris Samuel, 2. Capatana Eugen, 1. Tarus Alexandru
Rezerve: 16. Pungea Horatiu, 17. Chiroiu Cosmin, 18. Nacuta Claudiu, 19. Zaiba Raul, 20. Conache Gabriel, 21. Lazar Dorin, 22. Bradu Bogdan, 23. Stamatim Bogdan

CSM Stiinta Baia Mare: 32. Niacsu Ionut, 21. Pop Ioan, 13. Gal Minya Csaba, 30. Dinis Cristian, 15. Botezatu Ionut, 10. Dimofte Ionut, 33. Podea Ionel, 8. Ene Constantin, 7. Macovei Mihai (C), 6. Bejan Marius, 4. Cirtiu Cosmin, 18. Hristache Ionut, 3. Barlea Vasile, 2. Radoi Andrei, 25. Ursache Andrei
Rezerve: 28. Dico Mihai, 16. Rusu Paul, 1. Balan Cristian, 27. Stoica Cristian, 20. Ailenei Vlad, 29. Budusanu Ionut, 11. Catuna Georgel, 19. Buzatu Teodor

8′ – Baia Mare – Ene: eseu
40′ – Timisoara – Calafeteanu: lovitura de pedeapsa
69′ – Baia Mare – Balan: cartonas galben
74′ – Baia Mare – Dinis: eseu
75′ – Baia Mare – Dimofte: transformare
77′ – Baia Mare – Gal: eseu
78′ – Baia Mare – Dimofte: transformare