Baia Mare a castigat al treilea titlu consecutiv

Baia Mare s-a impus in prima editie a SuperLigii CEC Bank.

Steaua si Baia Mare s-au duelat pentru a treia oara consecutiv in finala Superligii CECBank la rugby.

Primele puncte ale partidei au venit in startul jocului, cand fundasul militar, Vlaicu, a transformat o penalitate. De altfel, intreaga prima repriza a insemnat doar un duel al celor doi responsabili cu transformarile, Vlaicu, respectiv Dimofte.

Maramuresenii au avut sansa egalarii, in minutul 6, insa ei au preferat sa trimita in margine o lovitura de pedeapsa din 22 de metri, din pozitie ideala. Pana la urma Dimofte a egalat pentru Baia Mare, la a doua situatie de acest gen, dupa care Vlaicu a marcat iarasi pentru stelisti.
Baia Mare a reusit sa inscrie primul eseu al partidei in minutul 17, cand centrul Dinis a urmarit pana in terenul de tinta advers un balon trimis cu piciorul de un coechipier.
Dimofte nu a ratat, iar apoi, in partea a doua a primului mitan, atat Vlaicu, dar si omologul sau advers, Dimofte, au mai transformat fiecare cate doua lovituri de pedeapsa, ei bifand un procentaj maxim la tentativele de tinta, in primele 40 de minute.
Primul eveniment notabil al reprizei secunde a fost cartonasul galben incasat de inchizatorul stelist, Daniel Ianus, pentru placaj intarziat, in minutul 51. Baimarenii au profitat imediat de superioritatea numerica si au marcat un eseu prin capitanul Mihai Macovei, la doar doua minute de la eliminarea lui Ianus. Dimofte a ratat transformarea, permitand astfel bucurestenilor sa ramana in joc, la doar 9 puncte distanta pe tabela. Fortele au redevenit egale in minutul 56, cand Baia Mare a ramas si ea in 14, dupa cartonasul galben primit de Ailenei, pentru ofsaid.
In minutul 60, baimarenii au ramas in 13, dupa avertismentul primit de marcatorul primului eseu, Dinis, interventie neregulamentara in 10 metri.
O faza superba s-a petrecut in minutul 63, cand maramuresenii, au plecat pe contraatac din propriul 22, au purtat balonul de-a latul terenului pana la aripa Pop care a accelerat, fiind placat apoi fara balon de Vlaicu, fundasul stelist primind apoi cartonas galben. Lovitura de pedeapsa dictata de la 18 metri de buturi a fost transformata cu siguranta de Dimofte, care a dus tabela la 24-12.
Acestea au fost de altfel ultimele puncte ale finalei, pana la ultimul fluier al arbitrului francez Cardona. Baia Mare invinge a treia oara consecutiv Steaua in finala, mentinandu-si suprematia interna.

Vezi galerie foto aici.

Steaua: 15. Vlaicu Florin, 14. Zamfir Viorel, 13. Vlad Dan, 26. Ionita Florin, 23. Rosca Mihai, 10. Dumbrava Danut, 9. Diaconescu Grigoras, 1. Nere Nicolae, 2. Zebega Bogdan, 3. Baraulea Madalin, 4. Moisei Cristian, 5. Tatu Cornel, 6. Grigore Alexandru, 7. Lucaci Viorel, 8. Ianus Daniel.
Rezerve: 16. Dumitrescu Ionel, 17. Mihalache Marcel, 31. Necula Remus, 19. Melinte Laurentiu, 20. Patrascu Stefan, 21. Maftei Adrian, 25. Dumitru Ionut, 33.Iliescu Andrei.
Baia Mare: 15. Niacsu Ionut, 14. Botezatu Danut,13. Gai Minya Csaba, 12. Dinis Cristian,  11. Ciuntu Stefan, 10. Dimofte Ionut, 20. Ailenei Vlad, 1. Ursache Andrei, 2. Radoi Andrei, 3. Balan Cristian, 4. Hristache Ionut, 5. Cirtiu Cosmin, 6. Stoica Cristian, 7. Danila Marius, 8. Macovei Mihai.
Rezerve: 16. Rusu Paul, 17. Barlea Vasile, 18. Dico Mihai, 19. Morrell Sean, 9. Podea Cristian, 21. Pop Ioan, 22. Budusanu Ionut, 23. Suciu Silviu.
3′ – Steaua – Vlaicu: lovitura de pedeapsa
9′ – Baia Mare – Dimofte: lovitura de pedeapsa
14′ – Steaua – Vlaicu: lovitura de pedeapsa
17′ – Baia Mare – Dinis: eseu
18′ – Baia Mare – Dimofte: transformare
26′ – Steaua – Vlaicu: lovitura de pedeapsa
29′ – Baia Mare – Dimofte: lovitura de pedeapsa
32′ – Steaua – Vlaicu: lovitura de pedeapsa
38′ – Baia Mare – Dimofte: lovitura de pedeapsa
PAUZA
53′ – Baia Mare – Macovei: eseu
67′ – Baia Mare – Dimofte: lovitura de pedeapsa