Farul invinge din nou Baia Mare

Samuela Laqai, unul dintre cei mai buni marinari.

Echipa marinarilor a invins cu punct bonus campioana in primul meci din Play-Offul SuperLigii CEC Bank.

Neozeelandezul Michael Wiringi a deschis tabela de marcaj cu doua lovituri de pedeapsa reusite in minutele 3 si 14.
Dupa cartonasul galben primit de Ciuntu, marinarii au profitat si au marcat doua eseuri pe partea acestuia prin Apostol si Helu. Capitanul Jantjies a transformat prima incercare si a trimis printre bete si o lovitura de pedeapsa.

In ultimele minute ale primei reprize, molul baimarean si-a facut din nou datoria si a adus primul si singurul eseu al campionilor. Tanarul Oancea a culcat balonul in terenul de tinta si Wiringi a transformat.

Scorul inregistrat la pauza, 15 la 13 pentru gazde, a ramas pana in minutul 80, cand Bezuscu a trimis printre bete o lovitura de pedeapsa de la jumatatea terenului.

Desi parea incheiat, meciul avea sa mai produca alte doua incercari ale echipei de la malul marii, Stein si omul meciului Morrison, reusind doua eseuri in urma unor contraatacuri rapide. Bezuscu a transformat si a pus punct meciului in minutul 85.

Farul ia cinci puncte, se instaleaza pe primul loc, cel putin pana la meciul Steaua-Timisoara, si trimite campioana pe ultimul loc al Play-Offului.

Gazde
(1) Michael Vincent De Neuilly-Rice;(2) Florin Gorun;(3) Florin Sasu;(4) Sailasa Masilevu;(5) Cristian Munteanu ;(6) Onal Agiacai;(7) Renaud Edwaldt Van Neel ;(8) Randall Anthony Morrison;(9) Samuela - Tudrau Laqai;(10) Eugene - Anthony Jantjies;(11) Adrian -Marian Apostol;(12) William-Fetu'ufuka Ukumaki Aorere Helu;(13) Constantin Gheara ;(14) Mc Grath Van Wyk;(15-25) Sergio Cole De La Harpe ;(16) Cristian Cornei;(17) Lisevheli Gaven Nesindande;(18) Pierre Rossouw Du Toit;(19) Petre Neacsu;(20) Vali-Catalin Mototolea ;(21) Victor Alexandru Bezuscu;(22) Gregory Stein ;(23) Ionut - Silviu Puisoru;
Oaspeti
(1-28) Mihai Dico;(2-26) Alexandru Claudiu Oancea;(3-25) Andrei Ursache;(4-18) Ionut Hristache;(5-24) Johannes Petrus Van Heerden ;(6-5) Marius Danila;(7) Mihai Macovei;(8) Constantin Ene;(9-20) Vlad Ailenei;(10-22) Michael Wiringi;(11-14) Stefan Ciuntu;(12-13) Minya Csaba Gal ;(13-30) Cristian Dinis Vartic;(14-11) Georgel Catuna;(15-32) Ionut Niacsu;(16-23) Florin Bardasu;(17) Silviu Suciu;(18-1) Cristian Balan;(19-27) Cristian Stoica;(20-19) Teodor Buzatu;(21-10) Ionut Dimofte;(22-9) Marcel Cretuleac;(23-29) Ionut Budusanu;