Constantenii au dat batai de cap campionilor

Baia Mare a castigat partida cu Farul Constanta.

Constantenii au deschis scorul in minutul doi al partidei prin lovitura de pedeapsa a lui Dumond. Acelasi Dumond a adus inca sapte puncte echipei sale printr-o incercare reusita si transformata, iar Farul Constanta a trecut in avantaj pe tabela de marcaj.

Ionut Niacsu a adus primele puncte pentru gazde in minutul 14 al partidei. Au urmat apoi o serie de cartonase galbene acordate de arbitrul Radu Petrescu. Balan, Radoi, Morrison si Stein au stat fiecare cate zece minute pe margine.

Pe finalul primei reprize, Baia Mare a trecut in avantaj prin eseurile reusite de Botezatu si Ursache si transformate de Michael Wiringi. Scorul la pauza a fost 19-10 pentru gazde.

Farul Constanta au revenit la inceputul celei de-a doua reprize si au inscris prin Constantin Gheara, incercare transformata fara probleme de Cecil Dumond.

Ionut Botezatu, jucatorul ce a fost declarat omul meciului, a adus inca cinci puncte echipei sale printr-o noua incercare reusita. Wiringi a transformat si scorul a devenit 26-17.

In finalul partidei, ambele echipe au reusit cate o lovitura de pedeapsa, Farul prin Dumond si Baia Mare prin Wiringi, iar partida s-a incheiat cu scorul 29-20.

Gazde
(1-28) Cristian Balan;(2) Andrei Radoi;(3-25) Andrei Ursache;(4-18) Ionut Hristache;(5) Johannes Petrus Van Heerden ;(6) Sean Morrell;(7) (C) Mihai Macovei;(8) Constantin Ene;(9-20) Marcel Cretuleac;(10-31) Michael Wiringi;(11) Georgel Catuna;(12) Cristian Dinis Vartic;(13) Minya Csaba Gal ;(14-15) Ionut Botezatu;(15-32) Ionut Niacsu;(16-17) Florin Bardasu;(17-28) Mihai Dico;(18-3) Vasile Barlea;(19-27) Cristian Stoica;(20-26) Marius Danila;(21-10) Ionut Dimofte;(22-9) Vlad Ailenei;(23-21) Ioan Pop;