Timisoara reuseste scorul zilei: 61 de puncte cu CSM Bucuresti Olimpia

In primul meci desfasurat pe teren propriu de la reluarea SuperLigii CEC Bank, campionii si-au incantat fanii cu o victorie categorica (61-0) impotriva celor de la CSM Bucuresti Olimpia.

In prima repriza, timisorenii au reusit sa deschida scorul prin eseul reusit de neozeelandezul Sosene Aseni, transformat de Valentin Calafeteanu.

CSM-ul a avut posibilitatea sa marcheze, arbitrul acordand o lovitura de pedeapsa, pe care insa nu a reusit sa o concretizeze Cristian Onofrei.

Gazdele au continuat prin incercarea reusita de Catalin Fercu, transformarea fiind ratata de acelasi Calafeteanu. A venit apoi eseul lui Vasile Rus, de aceasta data trasnformarea fiind reusita de numarul noua timisorean, scorul devenind 19-0.

Pana la pauza Timisoara a mai bifat doua incercari prin Fercu si Calafeteanu, ambele fiind transformate, scorul pauzei aratand 33-0.

In a doua parte a intalnirii tot gazdele au fost in atac, reusind un nou eseu prin Valentin Calafeteanu, transformat tot de el.

Au urmat apoi o serie de schimbari la Timisoara, cei intrati in teren fiind Giorgi Khositashvili, Dorin Lazar, Bidzina Shamkharadze si Jack Umaga, inlocuindu-i pe Valentin Calafeteanu, Randall Morisson, Sosene Anesi si Eugen Pungea.

Catalin Fercu a continuat sa adauge puncte pe tabela, bifand dubla. Transformarea a fost reusita de noul intrat Jack Umaga.

CSM Bucuresti Olimpia a facut si ea schimbari prin introducerea lui Alexandru Neaga si Alexandru Gordas, Andrei Filip fiind si el inlocuit de Alexandru Dumbrava in urma unei accidentari.

RCM UV Timisoara a mai reusit o incercare, de aceasta data prin numarul 19, Nabalei Lemeki, fijianul transferat in aceasta vara. Transformarea i-a apartinut lui Conache.

Spre sfarsitul partidei, CSM Bucuresti Olimpia a avut sansa de a inscrie trei puncte pe tabela in urma loviturii de pedeapsa pe care Ispir Marian a ratat-o milimetric.

Capitanul Stelian Burcea si-a adaugat si el numele pe lista marcatorilor, transformarea lui Gabriel Conache stabilind scorul final la 61-0.

In etapa a XIII-a a SuperLigii CEC Bank Timisoara o intalneste pe Dinamo, pe cand CSM Bucuresti Olimpia joaca impotriva celor de la CSM Stiinta Baia Mare.