Zimbrii au fost de neoprit marcand noua eseuri in partida cu Dinamo

Pe stadionul Lascar Ghinet din Baia Mare, gazdele de la CSM Stiinta au primit vizita celor de la Dinamo Bucuresti, in ultima etapa a sezonului regulat.

Partida a curs practic intr-o singura directie, Dinamo nereusind sa faca fata unei echipe in care Eugen Apjok a menajat cativa dintre titularii obisnuiti.

Dupa un sfert de ora de joc din prima repriza, Baia Mare s-a desprins deja la 21-0, dupa trei eseuri marcate, toate fiind transformate de Clarke.

In minutul 2, Tamba, la prima partida ca titular pentru maramureseni a culcat in terenul de tinta dupa un mol de margine, urmatoarele doua incercari venind dupa actiuni pe tresferturi, autori Wiringi si Ciuntu.

Dinamo a redus din diferenta in minutul 24 atunci cand Iordan a concretizat o lovitura de pedeapsa, acestea fiind si singurele puncte reusite de alb-rosii in disputa cu Baia Mare.

Pana la pauza, Clarke si Stoica au mai inscris cate un eseu, asigurand si bonusul ofensiv echipei lui Eugen Apjok, ambele incercari fiind transformate de Clarke.

In repriza secunda, Dinamo a rezistat in primele 15 minute fara a primi puncte pentru ca apoi, maramuresenii sa marcheze patru eseuri, Iordan irosind o tentativa de tinta de partea alb-rosilor.

Pe lista marcatorilor de incercari si-au mai trecut numele Oprea si Bardasu in timp ce Ciuntu respectiv Stoica au izbutit dubla personala.

Cum Wiringi a transformat trei din cele patru eseuri, Baia Mare s-a impus cu rezultatul de 65-3, Zimbrii terminand sezonul regulat pe pozitia a doua in clasamentul SuperLigii CEC Bank.