Zimbrii au castigat, iar Steaua a plecat cu bonus defensiv din Baia Mare

Pe stadionul Lascar Ghinet, Baia Mare si Steaua au onorat statutul de derby al disputei dintre cele doua cu un joc frumos din care gazdele au iesit in cele din urma invingatoare.

Steaua a inceput foarte bine partida si inca din minutul 2, militarii puteau prelua conducerea dar Vlaicu a irosit o lovitura de pedeapsa.

Peste patru minute, gratie unei presiuni constante a militarilor acestia dezvolta o actiune pe treisferturi, Vlaicu ii paseaza in suport lui Statulescu, fundasul ros-albastrilor gasind bresa in apararea baimarenilor, marcand prima incercare. Vlaicu a transformat si Steaua conducea cu 7-0.

Primele puncte ale gazdelor au venit din piciorul lui Clarke, cel care in ultimele dispute a preluat rolul de transformer de la Wiringi, concretizand o lovitura de pedeapsa, tabela ramanand neschimbata pana in minutul 18, Vlaicu ratand o penalitate, de la 40 de metri.

Au urmat doua tentative de tinta reusite, una de catre Vlaicu, cealalta de Clarke, diferenta de scor mentinandu-se, baimarenii insa au ramas in 14 jucatori dupa ce Radoi a primit cartonas galben in minutul 24.

In ciuda superioritatii numerice, Steaua nu a reusit sa marcheze puncte , ba mai mult, pe finalul primei reprize maramuresenii au parut mai proaspeti, reusind prima incercare a lor.

Wiringi a interceptat un balon si dupa o cursa de toata frumusetea i-a pasat lui Catuna, aripa Zimbrilor indeplinind o simpla formalitate cu un eseu la centru. Clarke a reusit transformarea si Baia Mare a preluat conducerea cu 13-10, rezultat consemnat dupa primele 40 de minute ale disputei.

Repriza secunda a inceput cu Vlaicu reusind sa aduca egalitatea dupa o lovitura de pedeapsa, insa replica elevilor lui Eugen Apjok a venit imediat.

Dupa o patrundere pana in 22-ul ros-albastrilor a lui Gal, balonul a ajuns la Van Heerden care a finalizat cu eseu, Clarke mai aducand doua puncte din transformare.

In minutele 52 si 55 Steaua a reusit sa se apropie de maramureseni, doua lovituri de pedeapsa semnate de Vlaicu reducand ecartul la un singur punct, baimarenii conducand cu 20-19.

Intr-un interval de numai doua minute insa militarii au ramas in 13 jucatori, mai intai Grigore iar apoi Vlaicu primind cartonase galbene, ros-albastrii reusind sa treaca peste minutele de inferioritate fara puncte primite.

Efortul facut insa de Steaua s-a vazut in ultimele minute, atunci cand dupa un mol de margine, apararea ros-albastra a cedat iar Stoica a marcat al treilea eseu ala gazdelor, transformarea lui Clarke stabilind si rezultatul final 25-19.

Pentru Baia Mare urmeaza o deplasare in Banat, pentru derby-ul cu Timisoara, in timp ce Steaua va merge la malul marii pentru a da piept cu Farul.