RCM Timisoara a castigat cu bonus ofensiv in fata Stiintei Baia Mare

Pe stadionul Gheorghe Rascanu s-au aflat fata in fata campioana si vicecampioana in exercitiu, RCM Timisoara respectiv Stiinta Baia Mare, o dipsuta care desi se anunta a fi echilibrata a fost dominta categoric de gazde.

Perioada de tatonare de la inceputul jocului a durat doar noua minute, dupa care a venit si prima incercare a gazdelor care s-au desprins pe tabela de marcaj.

Dupa o cursa in stilul sau caracteristic, Fercu i-a oferit o pasa de eseu lui Shennan iar aripa neozeeladeza a banatenilor nu a ratat ocazia de a culca balonul in terenul de tinta advers. Calafeteanu a transformat si Timisoara conducea cu 7-0.

Partida a continuat sa curga intr-o singura directie si in minutul 20 dupa un contraatac pornit de la Rose, balonul a ajuns pe partea stanga la Fercu care a marcat cea doua incercare a elevilor lui Chester Williams. Calafeteanu a ratat de aceasta data transformarea, dar banatenii luasera un avantaj de 12-0.

Tot cu Timisoara aflata la carma jocului, Calafateanu a ratat sansa de a majora diferenta de scor, demi-ul banatenilor ratand o penalitate.

In finalul primei parti, baimarenii au echilibrat raportul de forte din teren lucru care s-a concretizat si pe tabela de marcaj, doua lovituri de pedeapsa concretizate de Clarke facand ca la pauza scorul sa devina 12-6.

Startul mitanului secund a consemnat cel de-al treilea eseu al timisoarenilor, la chiar prima faza de joc. Dupa o alta cursa fenomenala a lui Fercu acesta i-a pasat in suport lui Kinikinilau eseul acestuia si transformarea lui Calafeteanu ducand scorul la 19-6.

Pana spre finalul partidei niciuna dintre echipe nu a mai marcat puncte si cu toate ca timisoarenii au evoluat chiar si in 13 jucatori, R.Morrison si V.Rus vazand cartonase galbene, baimarenii nu au reusit sa ameninte terenul de tinta la galben-albastrilor.

Cu zece minute inaite de finalul disputei, dupa un mol de margine, Khositashvili a finalizat cu eseu, aceasta fiind si incercarea care a asigurat campionilor bonusul ofensiv, transformarea lui Calafeteanu facand ca tabela sa indice Timisoara-Baia Mare 26-6.

Acesta avea sa fie si rezultatul final, Calafeteanu mai ratand o tentiva de tinta, in timp ce Oancea si Turashvili au vazut cartonase galbene.

Cu acest succes Timisoara este lidera in clasamentul Play-Off-ului SuperLigii CEC Bank, acumulnad un total de zece puncte din tot atatea posibile.