Zimbrii s-au impus in fata Stelei si vor juca finala cu RCM Timisoara

Cea de-a doua semifinala a SuperLigii CEC Bank, a fost asa cum se astepta, una deosebit de echilibrata, Baia Mare reusind sa se impuna in fata Stelei dupa o repriza secunda in care militarii nu au reusit sa marcheze niciun punct.

Steaua a inceput mai bine disputa, concretizand si pe tabela de marcaj, dupa ce Vlaicu a transformat in puncte o lovitutra de pedeapsa.

Zimbrii nu s-au lasat impresionati si la distanta de numai un minut, Gal a interceptat o pasa gresita a militarilor, centrul baimarenilor neputand fi oprit in drumul sau spre prima incercare a partidei. I. Pop a ratat transformarea iar Baia Mare conducea cu 5-3.

Cei care au avut initiativa in continuare au fost tot ros-albastrii, cei care dupa ce au pus presiune asupra maramuresenilor impingandu-i la 5 metri de propriul teren de tinta au finalizat o actiune prin Dascalu, transformarea lui Vlaicu intorcand rezultatul la 10-5 in favoarea Stelei.

Baia Mare nu s-a regasit in prima repriza, si cum nici Steaua nu a reusit sa penetreze apararea Zimbrilor, pana la pauza pe lista lista marcatorilor si-au trecut numele doar I. Pop si Vlaicu, ambii reusind sa concretizeze cate doua lovituri de pedeapsa.

Repriza secunda a inceput cu Steaua fiind la conducere, rezultat 16-11, militarii insa fiind nevoiti timp de zece minute sa evolueze in 14 jucatori dupa ce Tatu a primit cartonasul galben.

Maramuresenii au profitat de superioritatea numerica si dupa ce au mutat jocul la 5 metri de terenul de tinta al militarilor, un balon scos dintr-o gramada spontana de Falamoe a ajuns la Gal care a finalizat cu eseu, I. Pop a ratat transformarea dar scorul devenise egal 16-16.

Desi Steaua a incercat sa dea lovitura, fiind in doua situatii aproape de eseu, cei care au culcat balonul in terenul de tinta au fost tot elevii lui Eugen Apjok.

Astfel, in minutul 62, Gal a luat o actiune pe cont propriu la limita liniei de 22 si dupa ce a trecut de trei placaje a reusit hat-trick-ul, transformarea lui Clarke facand ca Zimbrii sa se desprinda la 23-16.

Pana in finalul partidei tot baimarenii au fost cei care au punctat, Clarke ducand scorul la 26-16 dintr-o lovitura de pedeapsa si chiar daca in ultimele minute maramuresenii au evoluat in inferioritate, Hristache primind cartonas galben, soarta partidei nu a mai putut fi schimbata.

Stiinta Baia Mare s-a impus cu rezultatul de 26-16 si va juca pentru a doua oara consecutiv finala SuperLigii CEC Bank in compania celor de la RCM Timisoara, in timp ce Steaua va primi replica Farului in disputa pentru medaliile de bronz.

Finalele SuperLigii CEC Bank vor avea loc pe 5 octombrie, pe stadionul national „Arcul de Triumf” din Bucuresti.