CSM Olimpia Bucuresti a dat o replica pe masura in partida cu England Counties XV

CSM Olimpia Bucuresti s-a confruntat cu selectionata England Counties XV intr-o partida in care tigrii au dat o replica curajoasa unor adversari de valoare, care ultima data au vizitat in Romania in anul 2003, cand au intalnit prima noastra reprezentantiva, respectiv pe cea secunda.

Inceputul jocului a apartinut oaspetilor, care in minutul sapte conduceau deja cu 14-3, Robinson si Portsmouth fiind autorii cate unui eseu, ambele reusite fiind transformate de Shepherd, pentru ca replica bucurestenilor sa vina din lovitura de pedeapsa concretizata de Taljard.

Ultimele puncte ale primei reprize s-au marcat pana in minutul 15, un eseu si o transformare apartinand uverturiii Taljard au facut ca la pauza scorul sa fie de 14-10, CSM Olimpia Bucuresti avand si o eliminare temporara, Taavili, cel care a fost sanctionat cu cartonas galben.

In repriza secunda tigrii s-au apropiat la un singur punct, acelasi Taljard trecandu-si numele pe lista marcatorilor cu o lovitura de pedeapsa, pentru ca apoi England Counties sa inscrie un nou eseu, autor Milton, dar Suniula i-a mentinut pe elevii lui Danie de Villiers in joc pana la final, cu o finalizare in terenul de tinta al englezilor.

Laughlin a marcat ultimul eseu al partidei in minutul 75 si astfel England Counties s-a impus cu rezultatul de 26-18, urmand ca pe 9 iunie sa intalneasca salectionata U23 a Romaniei.

CSM Olimpia Bucuresti-England Counties XV 18-26 (10-14)