CS U Cluj si Ariesul Mihai Viteazu s-au impus in etapa a II-a de Rugby 7 feminin

Pe stadionul din Parcul Sportiv Iuliu Hatieganu s-a disputat etapa a II-a din cadrul Campionatului National de Rugby 7 feminin, CS U Cluj si Ariesul Mihai Viteazu fiind echipele care s-au impus in intrecerea senioarelor, respectiv junioarelor.

Daca in prima etapa competitia senioarelor a fost dominata de Politehnica Iasi, de acesta data CS U Cluj s-a impus in toate partidele disputate, decisive fiind cele doua victorii in fata iesencelor care in mod suprinzator au pierdut si o disputa cu CS Agronomia Bucuresti.

Partidele au fost extrem de disputate, CS U Cluj impunandu-se in fata Politehnicii Iasi cu 14-12, in prima partida, transformarii ambelor incercari, raportul eseurilor fiind egal, 2-2, Alina Dinca si Alina Dinita de partea invingatoarelor, respectiv Emilia Vizitiu dubla pentru iesence. In a doua confruntare clujencele au marcat trei incercari pentru ca fetele din Copou sa resimta eliminarea temporara a Iulianei Sava.

Chiar daca Maria Ursu a vazut cartonasul galben, CS Agronomia Bucuresti a castigat in fata Politehincii Iasi, aceeasi Maria Ursu trecandu-si in cont doua eseuri, alaturi de o alta incercare a Nicoletei Drilea, doua transformate de Oxana Bunici, doar punctaverajul mai slab plasandu-le pe fetele din Capitala pe ultima pozitie a clasamentului.

Intrecerea junioarelor a revenit, ca si in prima etapa echipei Ariesul Mihai Viteazu care a intrecut la mare lupta pe CSM Pascani cu un rezultat strans, 10-7. Practic victoria ardelencelor a venit dupa doua eseuri marcate de Ioana Rafaila la care campioanele editiei trecute au replicat prin Elene Juncanariu autoare a unui eseu si a unei transformari.

O evolutie buna au avut si fetele de la RC Gringos Transilvania, acestea desi nu au reusit sa tina pasul cu Ariesul Mihai Viteazu si CSM Pascani s-au impus in fata echipelor CS Parohial Stefan cel Mare respectiv CS Bucovina Nord si au incheiat pe pozitia a treia etapa desfasurata la Cluj-Napoca.

Urmatoarea etapa va avea loc pe 14 mai si se va disputa la Bucuresti pe Stadionul Arcul de Triumf.

Rezultatele inregistrate:
Senioare:
CS U Cluj-CS Agronomia Bucuresti 7-0
Au marcat: Dinca-e,Hirjete-tr
CS Politehnica Iasi-CS U Cluj 12-14
Au marcat: Vizitiu-2e,tr respectiv Dinita-e,Dinca-e,Crisan-2tr
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti 26-7
Au marcat: Vizitiu-2e,3tr,Lepciuc-e,Balcan-e respectiv Bunici-e,tr
CS U Cluj-CS Agronomia Bucuresti 21-7
Au marcat: Dinita-e,Dinca-2e,Crisan-3tr respectiv Bunici-e,Morozan-tr
CS U Cluj-CS Politehnica Iasi 19-10
Au marcat: Hirjete-e,Dinita-e,Dinca-e,Crisan-2tr respectiv Balcan-e,Vizitiu-e
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti 14-19
Au marcat: Vizitiu-e,2tr,Sava-e respectiv Ursu-2e,Drilea-e,Bunici-2tr

Clasament: 1.CS U Cluj-12p(61-29), 2.Politehnica Iasi-6p(62-59),3.CS Agronomia Bucuresti-6p(33-68)

Clasament general: 1.CS Politehnica Iasi-18p(132-76), 2.CS U Cluj-18p(104-83), 3.CS Agronomia Bucuresti-12p

Junioare:
CSM Pascani-Bucovina Nord 33-0
Au marcat: Juncanariu-4e,4tr,Cristea-e
CS Parohial Stefan cel Mare-RC Gringos Transilvania 0-12
Au marcat: Grigore-e,tr,Slavita-e
Bucovina Nord –CS Parohial Stefan cel Mare 5-19
Au marcat: Gheorghe-e respectiv Calin-e,Paraschiv-e,Voicu-e2tr
CS Ariesul Mihai Viteazu-CSM Pascani 10-7
Au marcat: Rafaila-2e respectiv Juncanariu-e,tr
CS Parohial Stefan cel Mare-CS Ariesul Mihai Viteazu 0-21
Au marcat: M.Dragan-2e,3tr,Rafaila-e
RC Gringos Transilvania-Bucovina Nord 32-0
Au marcat: Slavita-4e,Marcu-e,Gradinaru-e,tr
CS Ariesul Mihai Viteazu-RC Gringos Transilvania 24-0
Au marcat: M.Dragan-3e,2tr,Rafaila-e,
CSM Pascani-CS Parohial Stefan cel Mare 26-0
Au marcat: Nechifor-2e,Vatamanu-e,Jucanariu-e,3tr
RC Gringos Transilvania-CSM Pascani 0-27
A marcat: Juncanariu-5e,tr
Bucovina Nord-CS Ariesul Mihai Viteazu 0-33
Au marcat: Rafaila-3e,Varga-e,M.Dragan-e,4tr

Clasament:1.CS Ariesul Mihai Viteazu-12p,3.CSM Pascani-10p,3.RC Gringos Transilvania-8p, 4.CS Parohial Bucuresti-6p,5.Bucovina Nord-4p

Clasament general:1.CS Ariesul Mihai Viteazu-24p, 2.CSM Pascani-20p ,3.CS Parohial Stefan cel Mare-14p,4.RC Gringos Transilvania-13p,5.CS Bucovina Nord-9p

1 comment

  1. Pingback: CS U Cluj si Ariesul Mihai Viteazu s-au impus in etapa a II-a de Rugby 7 feminin — Arlechinii Bucuresti

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *