Cornel Suciu: “Navodari mai are un pas pentru a-si atinge obiectivul in Cupa”

Cornel Suciu: “CS Navodari si-a propus accederea in sferturi si mai are un singur pas de facut”.

Vineri, 29 aprilie, pe Stadionul din Complexul Ghencea, de la ora 16:00 (in direct pe Rugby Tv) are loc meciul de baraj pentru accederea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei intre castigatoarele celor doua Serii din Grupa a II-a valorica, CS Navodari si Stejarul Buzau.

CS Navodari a facut un tur de forta in Seria Albastra, castigand toate cele sase meciuri disputate, mai mult, reusind in ultima etapa din faza grupelor cea mai mare diferenta de scor dn actuala editie a competitiei, 71-17, cu RC Barlad. Antrenorul navodarenilor, Cornel Suciu a vorbit despre parcursul echipei in faza grupelor si meciul de baraj pe care il vor sustine la Bucuresti.

Care este obiectivul in meciul de baraj?
Ne dorim sa castigam, nu stim prea multe despre adversarii nostri pentru ca au adus cativa jucatori noi, insa sper sa ne impunem jocul. Am vazut trei meciuri ale echipei Stejarul Buzau, lucram la o  strategie de meci care sa ne ajute.

Care ar fi avantajul echipei pe care o pregatiti?
Coeziunea grupului. Noi am urmat un proiect gandit pe cinci ani, deja au trecut patru ani, am crescut ca echipa, ca joc si omogenitatea aceasta cred ca va fi decisiva in meciul de baraj. Au mai venit cativa jucatori noi in acesti ani, insa baza echipei a ramas aceeasi, relatiie de joc sunt bune, jucatorii se cunosc bine, isi stiu rolul in echipa.

Cum ati caracteriza evolutia echipei in meciurile din faza grupelor?
Baietii au jucat bine, evident e loc si de mai bine, insa per total sunt multumit. Cred ca a fost un avantaj pentru noi faptul ca am inceput pregatirea devreme, pe 14 ianuarie si fizic stam foarte bine.

La un moment dat au fost discutii legata de o posibila participare a echipei in SuperLiga…
Intr-adevar, am primit o invitatie din partea Federatiei Romane de Rugby, au fost cateva discutii, insa am considerat ca avem o echipa prea tanara pentru SuperLiga. Vrem sa terminam acest proiect de cinci ani, si cred ca din sezonul competitional urmator, daca vom castiga campionatul, ne vom gandi serios la SuperLiga. Suntem constienti ca nivelul competitiei este foarte inalt si vrem sa mergem cu jucatori pregatiti, care deja au o anumita experienta. In plus noi suntem la nivelul de doua, trei antrenamente pe saptamana, nu doua pe zi, cum fac echipele din SuperLiga.

Care este obiectivul pentru Cupa Romaniei?
Accederea in sferturile de finala, adica sa castigam toate meciurile in fata echipelor din acelasi esalon ca noi. Mai avem un pas, meciul cu Stejarul Buzau, ne asteptam sa fie greu, au castigat si ei detasat seria din care au facut parte, dar cred ca va castiga cel care pregateste meciul mai bine.

Care a fost cel mai greu moment pentru CS Navodari in faza grupelor?
Nu au fost meciuri care sa ne dea emotii, desi nu au fost meciuri deloc usoare. Chiar daca am avut o prima repriza in care am fost condusi, am reusit sa revenim datorita unui joc bun in partea secunda, si sa castigam. Baietii au avut incredere in ei si asta s-a vazut pe teren. Daca ar fi, totusi sa nominalizez un moment mai greu, ar fi meciul cu RC Barlad, din deplasare, cand ne-am impus cu 40-35. Barladul are un joc deschis, cum ne place si noua sa jucam si a fost un meci in care s-au marcat multe eseuri si care s-a jucat pana in ultimul minut. In plus, Barladul ne astepta dupa ce ii invinsesem de doua ori si motivatia lor a fost foarte puternica.