In Cupa Romaniei se vor disputa sferturile de finala

Cupa Romaniei a ajuns in faza sferturilor de finala, de acum nicio echipa nu isi mai permite pasi gresiti, victoria fiind singura optiune posibila pentru calificarea in semifinalele competitiei, astfel ca se anunta partide extrem de interesante si de incinse.

La doar trei zile distanta dupa ce a disputat restanta cu Steaua Bucuresti, Timisoara Saracens  va reveni pe stadionul Gheorghe Rascanu  pentru partida care va deschide seria jocurilor din sferturile de finala, adversara banatenilor fiind CSM Olimpia Bucuresti, cele doua echipa avand in palmares trei intalniri in cadrul Cupei Romaniei.

Tot in sferturile de finala s-au intalnit sarazinii timisoreni cu tigrii bucuresteni in 2012, apoi in 2015 partida a avut loc in cadrul semifinalelor, pentru ca anul acesta, in Capitala cele doua grupari sa se infrunte in Grupa I valorica a Cupei Romaniei. Toate intalnirile au revenit Timisoarei Saracens, care si in campionat detine suprematia in privinta palmaresului direct.

Si din perspectiva statisticii acestei editii a competitiei avantajul este de partea elevilor lui Heikell Grainger, al caror joc spectaculos se reflecta in cele 17 eseuri marcate cu liniile dinapoi dintr-un total de 22 de incercari, insa bucurestenii sunt capabili oricand sa produca o surpriza, cum a fost victoria impotriva Stelei sau acel rezultat de egalitate, 12-12, consemnat anul trecut in SuperLiga CEC Bank chiar pe malurile Begai.

Pe stadionul Florea Dumitrache, Dinamo Bucuresti va primi vizita celor de la Universitatea Cluj, poate cel mai echilibrat duel al sferturilor de finala, cu alb-rosii reusind calificarea de pe pozitia a patra si implicit dreptul de a disputa acest joc pe propriul teren, clujenii dupa o victotie de moral in fata celor de la CSM Olimpia Bucuresti.

In prima faza a competitiei dinamovistii si studentii ardeleni s-au intalnit la Cluj-Napoca, iar atunci a contat decisiv avantajul de 12 puncte luat de elevii lui Stefan Demici in prima repriza, cand Siaosi Kata si Liueli Simote au batut defensiva alb-negrilor. Universitatea Cluj insa nu uita ca anul trecut s-a impus in dubla mansa cu Dinamo si a ocupat astfel pozitia a cincea in SuperLiga CEC Bank, iar acum trupa lui Horia Hampea pare sa-si intre in forma cu fiecare partida disputata.

Steaua Bucuresti si Politehnica Iasi se reintalnesc pe stadionul din Complexul Ghencea, dupa ce in prima faza a competitiei militarii s-au impus cu rezultatul de 54-20, surprinzandu-i pe studentii din Copou cu cinci eseuri marcate intr-un interval de numai 22 de minute, ceea ce asigura deja bonusul ofensiv trupei antrenate de Cristi Petre.

Cu siguranta iesenii au invatat multe din actualul parcurs in Cupa Romaniei si inca sunt in cautarea unei victorii de la revenirea in elita rugbyului romanesc, dar o dovada a fortei de care dispune echipa lui George Sava este faptul ca a marcat pana in prezent mai multe eseuri decat Universitatea Cluj sau CSM Olimpia Bucuresti, care au devansat-o in clasamentul final al Grupei I valorice.

Singura echipa deja calificata in semifinalele Cupei Romaniei este Stiinta Baia Mare, adversara maramuresenilor, Stejarul Buzau, anuntand ca nu poate participa la aceasta partida pe motivul imposibilitatii alcatuirii echipei din cauza numeroaselor accidentari.

Programul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei:

07.05.2016, Stadion Gheorghe Rascanu: Timisoara Saracens-CSM Olimpia Bucuresti (ora 11:00 Rugby TV)

Statisiticile celor doua echipe in actuala editie a Cupei Romaniei:

Timisoara Satacens: Loc 2-6-5-0-1-153:86-24p (4p BO)

Eseuri marcate (22): 5 cu aportul inaintarii (Capatana, Radoi, Burcea, Drenceanu,Taupaki), 17 cu aportul liniilor dinapoi (Shennan-5, Simionescu-4, Umaga-2, Popa-2, Tangimana, Fercu, Moala, Rose)

Eseuri primite: 9

Puncte din tentative de tinta: Calafeteanu-17p (4tr, 3lp), G.Conache-10p (2tr, 2lp), Umaga -8p (4tr), Muna-5p (1tr, 1lp ), Fercu-3p (1lp)

Cartonase galbene (4): Tangimana, Drenceanu, Ianus, Poparlan

CSM Olimpia Bucuresti: Loc 5-5-2-0-3-69:123-9p (1p BD)

Eseuri marcate (7): 1 cu aportul inaintarii (Tongia), 6 cu aportul liniilor dinapoi (S.Lama-2, Ispir, Okati, T.Conache, Plopeanu)

Eseuri primite (17)

Puncte din tentative de tinta: Ispir-21p (3tr, 5lp), Fahiua-13p (2tr, 3lp)

Cartonase galbene (2): Mitroi, Okati

07.05.2016, Stadion Florea Dumitrache: Dinamo Bucuresti-Universitatea Cluj (ora 16:00 Rugby TV)

Dinamo Bucuresti: Loc 4-6-3-0-3-136:130-14p (1p BO, 1p BD)

Eseuri marcate (13): 5 cu aportul inaintarii (S.Kata-2, Holoia-2, Leon), 7 cu aportul liniilor dinapoi (Lomani-2, Ivan-2, Merca, Simote, P.Kata), 1 eseu de penalizare

Eseuri primite:16

Puncte din tentative de tinta: Bratu-40p (8tr, 8lp), Simote-25p (2tr, 7lp, 1dg), Onofrei-3p (1lp)

Cartonase galbene (5): Ivan, Melinte, Leon, Bratu, P.Kata

Univeristatea Cluj: Loc 6-6-2-0-4-97:151-8p

Eseuri marcate(8): 2 cu aportul inaintarii (Boar, Murgoci), 5 cu aportul liniilor dinapoi (Halfihi-2, Moala, Paraschiv, Banu), 1 eseu de penalizare

Eseuri primite: 21

Puncte din tentative de tinta: Melnicuc-29p (4tr, 6lp,1dg), Mazare-28p (2tr, 8lp)

Cartonase galbene (3):Gheta, Curca, Gal

08.05.2016, Stadion Complex Ghencea: Steaua Bucuresti-Politehnica Iasi (ora 16:00 Dolce 1)

Steaua Bucuresti: Loc 3-6-4-0-2-155:93-19p (2p BO, 1p BD)

Eseuri marcate (21): 5 cu aportul inaintarii (Vueti-2, Gordas, Sosefo, Moyake), 15 cu aportul liniilor dinapoi (I.Dumitru-4, Neagu-3, , T.Petelo-3, Ranuku-2, Niacsu, Ionita, Dascalu),  1 eseu de penalizare

Eseuri primite: 8

Puncte din tentative de tinta: Filip-35p (10tr, 5lp), Boldor-8p (4tr), Niacsu-7p (2tr, lp)

Cartonase galbene (2): Sosefo, Florescu

Politehnica Iasi: Loc 7-6-0-0-6-98: 222-0p

Eseuri marcate (10): 8 cu aportul inaintarii (Nita-3, Balan-2, Mahu, Ilie, Ratiu), 2 cu aportul liniilor dinapoi (Neagu-2)