CIFRELE ETAPEI a IV-a: O noua etapa a gazdelor in SuperLiga CEC Bank

CIFRELE ETAPEI a IV-a: O noua etapa a gazdelor in SuperLiga CEC Bank.

Etapa a IV-a din SuperLiga CEC Bank a fost, din nou, una a gazdelor care s-au impus fara exceptie, de asemenea una in care s-au evidentiat jucatorii din legiunea straina, desemnati in doua partide ca „omul meciului”, unul fiind recompensat cu titlul de jucatorul etapei, statistic acestia au contribuit la 64 % din eseuri, respectiv 60% din punctele marcate.

Derbyul rundei s-a disputat in Banat pe stadionul Gheorghe Rascanu, o partida in care Timisoara Saracens a obtinut o noua victorie de moral in fata unei contracandidate serioase in lupta pentru titlul de campioana, Steaua Bucuresti inregistrand prima infrangere stagionala, dupa o serie de trei succese consecutive, de acesta data militarii trebuind sa se multumeasca cu bonusul defensiv. A fost partida in care s-au marcat cele mai putine puncte, respectiv doar o incercare, ceea ce merita subliniat este faptul ca timisorenii in trei partide disputate in acest sezon au primit un singur eseu, Stiinta Baia Mare si Steaua Bucuresti nereusind sa bata defensiva trupei lui Heikell Graiger, care a trecut de ambele adversare in mod pragmatic.

Spectacolul etapei s-a consemnat pe Arena Zimbrilor unde s-au marcat in total zece eseuri, Stiinta Baia Mare reusind sa treaca peste infrangerea de la Timisoara, iar Taniela Maravunawaswasa sa-l egaleze in fruntea clasamentului marcatorilor pe Florin Vlaicu, in timp ce CSM Olimpia a rezistat mai bine de o repriza dupa efortul victoriei in fata campionilor en-titre. Ca un aspect interesant, in lipsa lui Daniel Faasen, Siale Fahiua s-a achitat bine de sarcina care i-a revenit in pozitia de uvertura, acesta izbuitind un record mai putin intalnit in SuperLiga CEC Bank, acela de a marca din toate procedeele posibile, acesta trecandu-si in cont un eseu, doua transformari si cate o lovitura de pedeapsa, respectiv un dropgol.

Intarita considerabil cu jucatori din Emisfera de Sud, Politehnica Iasi continua seria evolutiilor bune, desigur cu aportul unui tehnician extrem de inteligent, George Sava, studentii din Copou trecandu-si in cont a doua victorie de la inceputul campionatului, practic iesenii fiind de neinvins pe propriul teren. Singura amaraciune pentru Politehnica Iasi ramane probabil ratarea sansei de a obtine si bonusul ofensiv, dupa cele trei eseuri marcate in prima repriza, asa cum si pentru Universitatea Cluj aceea de a nu fi izbutit incercarea de onoare pe stadionul Tepro, alb-negrii lasand impresia ca victoria impotriva lui Dinamo le-a macinat fortele.

Statistic a fost o etapa spectaculoasa, din cele 14 eseuri consemnate, 12 fiind marcate de jucatori de pe liniile dinapoi. Taniela Maravunawasawasa a marcat 23 de puncte, cele mai multe reusite de un jucator intr-o etapa , pana in prezent, acesta aducandu-si aportul la eficacitatea legiunii straine care a avut 38 de reprezentanti, unul dintre acestia primind titlul de jucatorul rundei si anume Eseria Vueti, inchizatorul celor de la Steaua Bucuresti

Cifrele Etapei a IV-a se prezinta astfel:
Numar partide: 3 -3 victorii ale gazdelor -1 punct bonus ofensiv(Stiinta Baia Mare) -1 punct bonus defensiv (Steaua Bucuresti)
Numar de eseuri: 14 -10 in prima repriza, 4 in repriza secunda -11 de partea gazdelor, 3 de partea oaspetilor -1 cu aportul inaintarii, 12 cu aportul liniilor dinapoi, 1 eseu de penalizare (Pilieri-0, Taloneri-0, Linia a doua-0, Flankeri-0, Inchizatori-1,Mijlocasi la gramada-1,Mijlocasi la deschidere-2,Centri-3,Aripi-4,Fundasi-2)
Cea mai productiva echipa: Stiinta Baia Mare-7 reusite
Cele mai eficiente defensive:Timisoara Saracens si Politehnica Iasi-niciun eseu primit
Cele mai multe eseuri marcate: Sikuea Taliauli(Stiinta Baia Mare)2 reusite
Cele mai multe puncte marcate: Taniela Maravunawasawasa (Stiinta Baia Mare)-23p(1e,,6tr,2lp) Titlul de jucator al meciului:Eseria Vueti(Steaua Bucuresti), Sikuea Taliaului(Stiinta Baia Mare) si Mihai Ilie(Politehnica Iasi)