Duminica, 16 octombrie, va debuta DNJ U17 la rugby 10

Duminica, 16 octombrie, va debuta DNJ U17 la rugby 10.

Duminica, 16 octombrie 2016, va debuta o noua competitie in rugbyul romanesc, rugby 10, care se adreseaza categoriilor de varsta juniori U15, U17 si U19. Astfel, duminica competitia va incepe cu meciurile de la U17, primul turneu fiind programat a se desfasura in trei locatii: terenul Aurora Baicoi din localitatea Baicoi si terenul Parcul Copilului din Bucuresti – zona Muntenia si terenul Mihai Naca din Constanta – Zona Moldova.

La cele trei categorii de varsta participa 27 de echipe din toata tara, astfel: la U15 – 5 echipe, la U17 – 14 echipe si la U19 – 8 echipe. La U15 au voie sa participe sportivii nascuti in anul 2002-2003, la U17 – cei nascuti in anul 2000-2001 si la U19 – sportiviI nascuti in 1998-1999.

„Aceasta competitie este destinata in special echipelor care nu reusesc sa adune numarul necesar de jucatori pentru a evolua la rugby 15. Astfel, ea a fost gandita pentru a le oferi posibilitatea echipelor sa ramana in competitii, sa nu se piarda jucatorii, dar si pentru a le oferi acestor sportivi un numat cat mai mare de meciuri disputate. Este de subliniat aparitia unei structuri sportive noi, de la U10 pana la U17, Aurora Baicoi, club care in ultimii patru-cinci ani a fost o prezenta constanta in campionatul regiunii Muntenia, iar din acest an evolueaza la U15 si U17.” a declarat Nicolae Sisiu, coordonatorul Competitiilor de Rugby 7 si Rugby 10 din cadrul Federatiei Romane de Rugby.

PROGRAMUL JOCURILOR  JUNIORI U17 – RUGBY 10 – 16.10.2016
– ORGANIZATOR  CS Aurora Baicoi –
GRUPA MUNTENIA
1.     RC Brasov
2.     CT D. Golescu
3.     CS Aurora Baicoi
4.     CSS Bega Timisoara
5.     RC Grivita
6.     CSO Pantelimon
7.     CSS 2 Baia Mare
8.     CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant Bucuresti

SERIA A
1.     RC Brasov
2.     CT Dinicu
3.     CS Aurora
4.     CSS Bega

  PROGRAMUL JOCURILOR – 16.10.2016
– ORGANIZATOR CS Aurora Baicoi –
Seria A
1.     Ora 11.00  – RC Brasov – CSS Bega
2.     Ora 11.25 – 11.50 – CT Dinicu – CS Aurora
3.     Ora 12.00 – CSS Bega – CS Aurora
4.     Ora 12.25 – 12.50 – RC Brasov – CT Dinicu
5.     Ora 13.00 – CT Dinicu – CSS Bega
6.     Ora 13.25 – 13.50 – CS Aurora – RC Brasov

– ORGANIZATOR RC GRIVITA –
Stadionul – P. COPILULUI –
Seria B
1. RC Grivita
2. CSO Pantelimon
3. CSS 2 Baia Mare
4. CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant Bucuresti

1.     Ora 11.00 – RC Grivita  – CS Parohial
2.     Ora 11.25 – 11.50 – CSO Pantelimon – CSS 2 B. Mare
3.     Ora 12.00 – CS Parohial – CSS 2 B. Mare
4.     Ora 12.25 – 12.50 – RC Grivita – CSO Pantelimon
5.     Ora 13.00 – CSO Pantelimon – CS Parohial
6.      Ora 13.25 – 13.50 – CSS 2 B. Mare – RC Grivita

GRUPA MOLDOVA
– ORGANIZATOR CS TOMITANII –
Stadionul  – M. NACA –
1.     CS Cleopatra Mamaia
2.     CS Tomitanii Constanta
3.     CSS Tecuci
4.     CSS Barlad
5.     CTTV Galati
6.     Unirea Pascani

SUBGRUPA 1                                       SUBGRUPA 2
1.     CS Cleopatra                                     1. CS Tomitanii
2.     CSS Tecuci                                        2. CSS Barlad
3.     CTTV Galati                                       3. Unirea Pascani

PROGRAMUL JOCURILOR – 16.10.2016

1.     Ora 11.00 – CSS Tecuci – CTTV Galati
2.     Ora 11.25 – CSS Barlad – Unirea Pascani
3.     Ora 11.50 – CS Cleopatra – CSS Tecuci
4.     Ora 12.15 – CS Tomitanii – CSS Barlad
5.     Ora 12.40 – CTTV Galati – CS Cleopatra
6.     Ora 13.05 – 13.30 – Unirea Pascani – CS Tomitanii
7.     Ora 13.40 – Loc 3 S A – Loc 3 S B
8.     Ora 14.05 – Loc 2 S A – Loc 2 S B
9.     Ora 14.40 – 15.05 – Loc 1 S A – Loc 1 S B

FOTO: CS Aurora Baicoi FACEBOOK

1 comment

  1. Pingback: Duminica, 16 octombrie, va debuta DNJ U17 la rugby 10 — Arlechinii Bucuresti

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *