Poli Iasi si CS Agronomia, castigatoarele etapei CN rugby 7 feminin disputate la Cluj

La Cluj-Napoca pe stadionul din Parcul Sportiv Iuliu Hatieganu s-au disputat partidele contand pentru etapa a treia a Campionatului National de Rugby 7 feminin, senioare si  junioare, invingatoare fiind CS Politehnica Iasi, respectiv CS Agronomia, ambele impunandu-se gratie punctaverajului superior fata de principalele contracandidate la prima pozitie a clasamentului.

Competitia senioarelor a consemnat sase partide, tur-retur, iar lupta pentru suprematie s-a dat intre CS Politehnica Iasi, liderul clasamentului general si campioana en-titre CS Agronomia. In prima partida directa s-a impus CS Agronomia, desi iesencele au condus la pauza cu eseul Mariei Borodina, bucurestencele revenind in repriza secunda cu reusitele semnate de Oxana Bunici si Ioana Pavaloaia.

Partida decisiva pentru stabilirea castigatoarei etapei a III-a a revenit insa fetelor de la CS Politehnica Iasi care s-au impus cu rezultatul de 31-0, eseuri marcate de Alina Paunas dubla, Maria Borodina si Andreea Gaita, punctaverajul superior aducandu-le al treilea succes in acesta stagiune in care conduc si in clasamentul general.

La junioare, prima pozitie a clasamentului a revenit in premiera echipei CS Agronomia care, la fel ca in competitia senioarelor a devansat gratie punctaverajului superior pe CSM Pascani. Partida directa s-a incheiat la egalitate 12-12, dupa ce in pauza CSM Pascani conducea cu 12-0, eseuri Elena Juncanariu si Carmen Stratila, dar CS Agronomia a avut o parte secunda mai buna, tot cu doua incercar,  avandu-le ca autoare pe Ionela Barbalata si Ana-Maria Paraschiv.

In urma rezultatelor inregistrate in aceasta etapa, in clasamentul general al senioarelor conduce CS Politehnica Iasi care devanseaza pe CS Agronomia cu patru puncte, la junioare pe prima pozitie aflandu-se CSM Pascani  urmata la trei puncte distanta de CS Agronomia.

Rezultatele etapei a III-a din Campionatul National de Rugby 7 feminin:
Senioare:
CS Agronomia-CSU Cluj 43-5
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia 5-10-5-0
CS Politehnica Iasi-CSU Cluj 35-5
CSU Cluj-CS Politehnica Iasi 12-31
CSU Cluj-CS Agronomia 7-26
CS Agronomia-CS Politehnica Iasi 0-31
Echipa castigatoare, CS Politehnica Iasi a evoluat in componenta: Maria Borodina, Andreea Brinza, Alina Paunas, Georgiana Gabor, Alina Dinita, Maria Atomi, Gabriela Buciumanu, Ana-Maria Sandu, Iuliana Sava, Gabriela Lepciuc, Andreea Gaita,Ioana Acatrinei

Clasament: 1.CS Politehnica Iasi-10p(102-27), 2.CS Agronomia-10p(79-48), 3.CSU Cluj-4p
Clasament general: 1. Politehnica Iasi-32p, 2.CS Agronomia-28p,3.CSU Cluj-12p

Junioare:
CS Agronomia-Parohial Stefan cel Mare si Sfant 55-0
Ariesu Mihai Viteazul-RC Gringos Transilvania 45-0
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-Ariesul Mihai Viteazu 0-39
CSM Pascani-CS Agronomia 12-12
RC Gringos Transilvania-CS Agronomia 0-26
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-CSM Pascani 0-52
Ariesul Mihai Viteazu-CSM Pascani  7-17-7-0
RC Gringos Transilvania-Parohial Stefan cel Mare si Sfant 22-0
CSM Pascani-RC Gringos Transilvania 27-0
CS Agronomia-Ariesul Mihai Viteazu 26-5

Echipa castigatoare, CS Agronomia a evoluat in urmatoarea componenta: Ana Maria Paraschiv, Elena Voicu, Ioana Bitica, Ana-Maria Leca, Nicoleta Balan, Valeria Stratila, Ionela Barbalata, Ana Leasoc, Teodora Gheorghe, Elena Mihalache

Clasament: 1.CS Agronomia-11p(119-17), 2.CSM Pascani-11p(108-19), 3.Ariesul Mihai Viteazu-8p, 4.RC Gringos Transilvania-6p, 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-4p
Clasament general: 1.CSM Pascani-34p,2.CS Agronomia-31p,3.Ariesul Mihai Viteazu-24p, 4.RC GringosGringos-19p, 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-12p

Articol scris de Marius Raczek

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *