Dinamo ocupa pozitia a cincea in SuperLiga CEC Bank

In ultima etapa din faza de  Play-Out a SuperLigii CEC Bank pe stadionul Iuliu Hatieganu s-au intalnit Universitatea Cluj si Dinamo Bucuresti, dupa o partida deschisa in care s-au marcat noua eseuri victoria revenind dinamovistilor cu rezultatul de 45-17 care astfel ocupa pozitia a cincea la finalul editiei 2016-2017 a primului esalon valoric.

Studentii antrenati de Horia Hampea au intrat ceva mai bine in joc si la prima faza mai legata a acestora Romulus Boar a finalizat in terenul de tinta advers, un eseu transformat de Csaba Gal si astfel Universitatea Cluj a preluat conducerea. Dinamo a replicat in urmatoarele minute si dupa un mol Laurentiu Melinte a concretizat efortul colectiv iar transformarea a fost reusita de Tudorel Bratu.

In minutul 25 dupa o actiune purtata pe traseul Crisitian Onofrei – Fili Lomani, fundasul alb-rosiilor l-a gasit in suport pe Tudorel Bratu care a macat un eseu la centru, transformat tot de el, clujenii nereusind sa mai revina, pana la pauza doar Csaba Gal concretizand una din cele doua tentative de tinta avute la dispozitie.

Dupa reluare aspectul jocului s-a schimbat radical,  cu studentii ardeleni resimtind nenumaratele absente din lot, astfel ca Dinamo a dominat pana la final trecandu-si in cont cinci incercari, trei semnate de Bucurescu, respectiv cate una de catre Paula Kata si Daviti Gulitashvili. Trei dintre eseurile marcate au fost transformate de Cristian Onofrei si Fili Lomani.

Replica Universitatii Cluj in repriza secunda a constat in eseul lui Bogdan Toma dupa o faza initiata de Cristian Podea si continuata de Csaba Gal, desemnat si jucatorul partidei, diferenta de scor si raportul eseurilor aducand in contul celor de la Dinamo punctul bonus ofensiv.

Cu maxim de puncte obtinute in Play-Out, Dinamo ocupa la finalul sezonului 2016-2017 a SuperLigii CEC Bank pozitia a cincea, urmata in clasamentul partii secunde a primului esalon valoric de Politehnica Iasi si Universitatea Cluj.