Timisoara obtine bonusul ofensiv in fata ambitioasei Universitatea Cluj

Pe stadionul din Parcul Sportiv Iuliu Hatieganu in etapa a VI-a din cadrul SuperLigii CEC Bank s-au intalnit Universitatea Cluj si Timisoara Saracens, dupa o partida in care studentii ardeleni au dat o replica pe masura campionilor en-titre, acestia s-au impus cu rezultatul de 38-22, obtinand si punctul bonus ofensiv.

Timisoara Saracens a inceput in forta si, dupa numai doua minute, a marcat primul eseu al partidei prin William Helu, reusita transformata de Luke Samoa. Gazdele au replicat cu o lovitura de pedeapsa concretizata de Ionut Mazare, in schimb timisorenii au finalizat o noua actiune cu eseu, autor Marian Sabau, transformarea fiind asigurata de acelasi Luke Samoa.

Pana la pauza banatenii s-au desprins cu reusita lui Lotter Pretorius, din fata butului Luke Samoa izbutind o noua transformare si primele 40 de minute s-au incheiat cu Timisoara Saracens avand un avantaj de 21-3, ceea ce parea ca va asigura un succes consistent elevilor lui Matt Williams.

Imaginea jocului s-a schimbat insa in repriza secunda si Ionut Mazare a marcat din dropgol, apoi Alin Dinu a batut defensiva vizitatorilor, acelasi Ionut Mazare reusind transformarea. Surprinsi de reactia studentilor, timisorenii au revenit in minutul 54 cu incercarea lui Jack Umaga, insa putin mai tarziu au ramas fara Mesake Doge, trimis pe banca pedepselor pentru zece minute.

In superioritate numerica Universitatea Cluj a jucat pragmatic si, cu trei lovituri de pedeapsa concretizate de Ionut Mazare, s-a apropiat la doar sase puncte de echipa de pe malurile Begai, care avea sa se desprinda in ultimele minute cu eseul lui Randall Morrison, respectiv tentativele de tinta concretizate de Luke Samoa.

Urmatoarea etapa programeaza pentru Timisoara Saracens o disputa pe propriul teren cu Politehnica Iasi, in timp ce Universitatea Cluj si-a incheiat evolutiile din turul sezonului regulat.