Politehnica Iasi si CSM Pascani si-au adjudecat titlul in CN de Rugby 7 feminin

La Iasi, pe stadionul Tepro s-au disputat partidele din cadrul etapei a VII-a contand pentru Campionatul National de Rugby 7 feminin, in urma rezultatelor inregistrate, Politehnica Iasi la senioare, respectiv CSM Pascani la junioare avand deja asigurate titlurile de campioane ale editiei 2017.

In competitia senioarelor, inaintea acestei etape Politehnica Iasi avea un avantaj de patru puncte in clasamentul general fata de CS Agronomia Bucuresti si in aceste conditii echipa lui Nicoale Tarcan avea nevoie de doua succese impotriva bucurestencelor pentru a-si asigura titlul de campioana a editiei 2017 cu o etapa inainte de final.

Acest lucru s-a intamplat, pe stadionul Tepro, Politehnica Iasi impunandu-se in ambele partide impotriva celor de la CS Agronomia Bucuresti. In primul joc iesencele s-au impus cu rezultatul de 17-7, cu doau eseuri marcate de Marina Borodina si unul de Ana Maria Sandu, dupa ce la pauza avantajul a fost de partea Agronomiei, in al doilea joc inregistrandu-se scorulo de 17-12, incercarile invingatoarelor fiind reusite de Georgiana Gabor si Marina Borodina dubla.

La junioare si in acesta etapa s-a impus CSM Pascani in timp ce RC Gringos Transilvania a continuat seria evolutiilor bune, astfel ca in ultima etapa se va decide cine va cuceri medaliile de bronz, intre Ariesul Mihai Viteazu si RC Gringos fiind in acest moment in clasamentul general un ecart minim de un singur punct.

Rezultate:
Senioare
CS Agronomia Bucuresti-CSU Cluj 45-0
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti 17-7
CSU Cluj-CS Politehnica Iasi 0-38
CSU Cluj-CS Agronomia Bucuresti 0-54
CS Agronomia Bucuresti-CS Politehnica Iasi 12-17
CS Politehnica Iasi-CSU Cluj 33-7

Castigatoarea etapei, CS Politehnica Iasi: Alina Dinita, Iuliana Sava, Georgiana Gabor, Maria Atomi, Olga Surkova, Ana Maria Sandu, Marina Borodina, Gabriela Lepciuc, Andreea Brinza, Andreea Gaita, Madalina Cozma, Ioana Acatrinei, Andreea Nechifor, Gabriela Buciumanu, Anastasia Kryzanovska, Kristina Katilova

Clasament: 1.Politehnica Iasi-12p, 2.CS Agronomia Bucuresti-8p, 3.CSU Cluj-4p
Clasament general: 1. CS Politehnica Iasi-74p, 2.CS Agronomia-66p, 3.CSU Cluj-28p.

Junioare
CS Agronomia Bucuresti-Parohial Stefan cel Mare si Sfant 29-0
Ariesul Mihai Viteazu-RC Gringos Transilvania 5-19
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-Ariesul Mihai Viteazu 0-36
CSM Pascani-CS Agronomia Bucuresti 29-0
Ariesul Mihai Viteazu-CSM Pascani 0-24
RC Gringos Transilvania-Parohial Stefan cel Mare si Sfant  5-0 nepr.
CSM Pascani-RC Gringos Transilvania 24-0
CS Agronomia Bucuresti-Ariesul Mihai Viteazu 38-0
RC Gringos Transilvania-CS Agronomia Bucuresti 5-19
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-CSM Pascani 5-28
Castigatoarea etapei, CSM Pascani: Carmen Stratila, Daniela Glodeanu, Iuliana Covrig, Carina Dascalu, Ana –Maria Bocan, Madalina Agachi, Elena Loredana Juncanariu, Paula Ursache, Diana Ursu, Alina Sava, Andreea Apopei, Sabina Oanea, Catalina Bujor, Alina Tuhlei, Georgiana Gurzun

Clasament: 1.CSM Pascani-12p, 2.CS Agronomia Bucuresti-10p, 3.RC Gringos Transilvania-8p, 4.Ariesul Mihai Viteazu-6p, 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-3p
Clasament general: 1.CSM Pascani-82p, 2.CS Agronomia-71p, 3.Ariesul Mihai Viteazu-50p, 4.RC Gringos Transilvania-49p, 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-22 p

FOTO: Dragos Pascaneanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *