S-a incheiat CN de Rugby 7 feminin, Iasi si Pascani sunt campioanele editiei 2017

Localitatea Mihai Viteazu a gazduit partidele din ultima etapa, cea cu numarul opt, a editiei 2017 din cadrul Campionatului National de Rugby 7 feminin, senioare si junioare, runda in care s-au impus CS Politehnica Iasi, respectiv CS Agronomia Bucuresti insa clasamentul general a ramas neschimbat, iesencele la senioare si CSM Pascani la junioare, adjudecandu-si medaliile de aur.

Chiar daca avea deja titlul de campioana asigurat dupa etapa precedenta disputata la Iasi, echipa antrenata de Nicolae Tarcan, CS Politehnica Iasi s-a impus si la Mihai Viteazu castigand toate cele patru partide disputate. In cele mai incrancenate dueluri iesecele au invins de doua ori pe CS Agronomia care in acest sezon s-a vazut nevoita a se multumi cu medaliile de argint.

La junioare, etapa a fost castigata de CS Agronomia Bucuresti care a invis-o pe CSM Pascani insa pascanencele si-au pastrat ecartul din clasamentul general si astfel si-au adjudecat titlul de campioane. Cea mai interesanta lupta a fost pentru medaliile de bronz in care cu doua eseuri marcate de Ioana Slavita, RC Gringos a trecut de Ariesul Mihai Vitezu.

Daca in sezonul trecut CS Agronomia si Areisul Mihai Vitezu castigau trofeul in acest sezon, 2017, rapotul de forte s-a schimbat, Politehnica Iasi respectiv CSM Pascani fiind noile campioane la Rugby 7 feminin, o placuta surpriza furnizand-o la junioare RC Gringos aflata in premiera pe podium.

Rezultatele etapei a VIII-a:
Senioare
CS Agronomia Bucuresti-CSU Cluj 12-0
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti 19-17
CSU Cluj-CS Politehnica Iasi 0-31
CSU Cluj-CS Agronomia Bucuresti 0-20
CS Agronomia Bucuresti-CS Politehnica Iasi 12-17
CS Politehnica Iasi-CSU Cluj 26-0

Clasament: 1.CS Politehnica Iasi-12p, 2.CS Agronomia Bucuresti-8p, 3.CSU Cluj-4p
Clasament general: 1. CS Politehnica Iasi-86p, 2.CS Agronomia-74p, 3.CSU Cluj-32p.

Echipa campioana, CS Politehnica Iasi: Alina Dinita, Iuliana Sava, Georgiana Gabor, Maria Atomi, Olga Surkova, Ana Maria Sandu, Marina Borodina, Gabriela Lepciuc, Andreea Brinza, Andreea Gaita, Madalina Cozma, Ioana Acatrinei, Andreea Nechifor, Gabriela Buciumanu, Anastasia Kryzanovska, Kristina Katilova

Junioare
CS Agronomia Bucuresti-Parohial Stefan cel Mare si Sfant 40-0
Ariesul Mihai Viteazu-RC Gringos Transilvania 5-14 2e Ioana Slavita
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-Ariesul Mihai Viteazu 0-19
CSM Pascani-CS Agronomia Bucuresti 0-12
Ariesul Mihai Viteazu-CSM Pascani 10-14
RC Gringos Transilvania-Parohial Stefan cel Mare si Sfant 21-0
CSM Pascani-RC Gringos Transilvania 12-0
CS Agronomia Bucuresti-Ariesul Mihai Viteazu 24-0
RC Gringos Transilvania-CS Agronomia Bucuresti 0-12
Parohial Stefan cel Mare si Sfant-CSM Pascani 0-42

Clasament: 1.CS Agronomia Bucuresti-12p, 2.CSM Pascani-10p, 3.RC Gringos Transilvania-8p, 4.Ariesul Mihai Viteazu-6p, 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-4p
Clasament general: 1.CSM Pascani-92p, 2.CS Agronomia-83p, 3.RC Gringos Transilvania-57p, 4.Ariesul Mihai Viteazu-56p, , 5.Parohial Stefan cel Mare si Sfant-26 p

Echipa campioana, CSM Pascani: Carmen Stratila, Daniela Glodeanu, Iuliana Covrig, Carina Dascalu, Ana –Maria Bocan, Madalina Agachi, Elena Loredana Juncanariu, Paula Ursache, Diana Ursu, Alina Sava, Andreea Apopei, Sabina Oanea, Catalina Bujor, Alina Tuhlei, Georgiana Gurzun

FOTO: Dragos Pascaneanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *