Incepe editia 2018 a Campionatului National de Rugby 7 feminin

Sambata, 28 aprilie, la Iasi, pe stadionul Tepro, va debuta editia 2018 a Campionatului National de Rugby 7 feminin, asa cum s-a intamplat si in sezoanele precedente, etapele urmand a fi comune, senioare si junioare, detinatoarele trofeului fiind CS Politehnica Iasi, respectiv CSM Pascani.

La competitia senioarelor vor participa trei echipe, CS Politehnica Iasi, CS Agronomia Bucuresti si CSU Cluj, enumerate in ordinea clasamentului final al editiei precedente, cu mentiunea ca CS Agronomia Bucuresti a castigat anul trecut Cupa Romaniei, practic intre iesence si bucurestence ducandu-se lupta pentru suprematie in ambele competitii.

Daca anul trecut la junioare au participat cinci echipe, in acest sezon se alatura competitiei si CSS Unirea Iasi. In sezonul precedent titlul de campioana a revenit fetelor de la CSM Pascani urmate de CS Agronomia Bucuresti, RC Gringos Transilvania, RC Ariesul Mihai Viteazu si CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant.

Practic editia din acest an va incepe cu etapa a II-a, care va avea loc la Iasi, prima etapa fiind reprogramata pentru 2 iunie 2018 in Bucuresti.

Campionatul National de Rugby 7 feminin se va desfasura de-a lungul a opt etape dupa cum urmeaza:
Etapa 1-Bucuresti, reprogramata pentru 02 iunie 2018
Etapa 2-Iasi, 28 aprilie 2018
Etapa 3-Cluj, 12 mai 2018
Etapa 4-Bucuresti, 26 mai 2018
Etapa 5-Constanta, 01 septembrie 2018
Etapa 6-Cluj, 15 septembrie 2018
Etapa 7-Iasi, 29 septembrie 2018
Etapa 8-Pascani, 13 octombrie 2018

Program Etapa a II-a, Iasi, Stadion Tepro
Echipe participante:

-SENIOARE:
1.CS Politehnica Iasi
2.CS Agronomia Bucuresti
3.CSU Cluj

-JUNIOARE:
1.CSM Pascani
2.CS Agronomia
3.RC Gringos Transilvania
4.RC Ariesul Mihai Viteazu
5.CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant
6.CSS Unirea Iasi

REPARTIZARE PE GRUPE:
GRUPA A: CSM Pascani, RC Ariesul Mihai Viteazu, CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant
GRUPA B: CS Agronomia, RC Gringos, CSS Unirea Iasi

PROGRAMUL PARTIDELOR:
10:00, RC Ariesul-CS Parohial (Junioare, Grupa A)
10:20, RC Gringos-CSS Unirea Iasi (Junioare, Grupa B)
10:40, CS Agronomia-CSU Cluj (Senioare)
11:00, CSM Pascani-RC Ariesul (Junioare, Grupa A)
11:20, CS Agronomia-RC Gringos (Junioare, Grupa B)
11:40, CS Polithnica Iasi-CS Agronomia (Senioare)
12:00, CS Parohial-CSM Pascani (Junioare, Grupa A)
12:20, CSS Unirea Iasi-CS Agronomia (Junioare, Grupa B)
12:40, CSU Cluj-CS Politehnica Iasi (Senioare)

13:00, Partida Locurilor 5-6, Junioare: Loc 3 Grupa A-Loc 3 Grupa B
13:20, CSU Cluj-CS Agronomia (Senioare)
13:40, Partida Locurilor 3-4, Junioare: Loc 2 Grupa A-Loc 2 Grupa B
14:00, CS Agronomia-CS Politehnica Iasi (Senioare)
14:20, Partida Locurilor 1-2: Loc 1 Grupa A-Loc 1 Grupa B
14:40, CS Politehnica Iasi-CSU Cluj (Senioare)

FOTO: Dragos Pascaneanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *