La Cluj-Napoca se va disputa a treia etapa a CN de Rugby 7 feminin

Pe stadionul din Parcul Sportiv Iuliu Hatieganu se va disputa etapa a 3-a contand pentru Campionatul National de Rugby 7 feminin, la care vor participa atat echipele de senioare, cat si cele de junioare, in momentul de fata liderii clasamentului general fiind Politehnica Iasi, respectiv CSS Unirea Iasi.

In competitia senioarelor vor fi angrenate trei echipe, Politehnica Iasi, Agronomia Bucuresti si CS Cluj, care vor disputa practic un tur si retur, insumat cate patru partide pentru fiecare dintre participante, ca si in anii anteriori derby-urile fiind disputele dintre studentele iesence si cele bucurestence in vederea stabilirii castigatoarei etapei.

Etapa anterioara a revenit Politehnicii Iasi insa dupa o dubla interesanta cu Agronomia Bucuresti, la final diferenta dintre cele doua echipe fiind facuta de succesul la o diferenta mai mare a fetelor antrenate de Nicu Tarcan. Agronomia Buuresti s-a impus atunci in primul joc cu 24-5, insa in a doua partida iesencele au castigat cu 29-0, adica fara a primi puncte si astfel conduc in clasamentul la zi al competitiei senioarelor.

La junioare s-a impus CSS Unirea Iasi, o echipa nou venita in competitie, dar care beneficiaza de aportul unor jucatoare valoroase crescute la campioana en-titre la acest nivel, CSM Pascani. In etapa de la Iasi, CSS Unirea nu a facut niciun pas gresit iar prima pozitie si-a asigurat-o prin succesul in fata celor de la Agronomia Bucuresti, pe pozitia a treia clasandu-se RC Gringos care a depasit pe CSM Pascani cu o echipa noua , in formare.

Etapa a 3-a a Campionatului National de Rugby 7 feminin d la Cluj-Napoca va avea loc sambata 12 mai 2018 dupa urmatorul program:
Senioare:
10:00, CS Agronomia Bucuresti-CSU Cluj
11:00, CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti
12:00, CSU Cluj-CS Politehnica Iasi
13:00, CSU Cluj-CS Agronomia Bucuresti
14:00, CS Agronomia Bucuresti-CS Politehnica Iasi
15:00, CS Politehnica Iasi-CSU Cluj

Clasament general:
1. CS Politehnica Iasi-10p*
2. CS Agronomia Bucuresti-10p
3. CSU Cluj-4p
*CS Politehnica Iasi pe prima pozitie ca urmare a rezultatelor cumulate din partidele cu CS Agronomia, in cazul egalitatii de puncte.

Junioare:
10:20, CS Agronomia Bucuresti-RC Ariesul Mihai Viteazu
10:40, RC Gringos Transilvania-CSM Pascani
11:20, RC Ariesul Mihai Viteazu-RC Gringos
11:40, CSS Unirea Iasi-CS Agronomia Bucuresti
12:20, RC Gringos Transilvania-CSS Unirea Iasi
12:40, CSM Pascani-RC Ariesul Mihai Viteazu
13:20, CSS Unirea Iasi-CSM Pascani
13:40, CS Agronomia Bucuresti-RC Gringos Transilvania
14:20, CSM Pascani-CS Agronomia Bucuresti
14:40, RC Ariesul Mihai Viteazu-CSS Unirea Iasi

Clasament general:
1. CSS Unirea Iasi-15p
2. CS Agronomia Bucuresti-13p
3. RC Gringos Transilvania-11p
4. CSM Pascani-9p
5.CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant-5p
6. RC Ariesul Mihai Viteazu-5p
*De la aceasta etapa va lipsi CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant

Rezultatele inregistrate in etapa a doua a CN, ce s-a disputat la Iasi:
Senioare:
CS Agronomia Bucuresti-CSU Cluj 55-0
CS Politehnica Iasi-CS Agronomia Bucuresti 5-24
CSU Cluj-CS Politehnica Iasi 0-27
CSU Cluj-CS Agronomia Bucuresti 0-39
CS Agronomia Bucuresti-CS Politehnica Iasi 0-29
CS Politehnica Iasi-CSU Cluj 46-0

CS Politehnica Iasi: Maria -Andreea Atomi, Oksana Nykoriak, Gabriela Buciumanu, Georgiana Gabor, Andreea Gaita, Loredana Juncanariu, Gabriela Lepciuc, Andreea Nechifor, Ana-Maria Sandu, Alina Dinita, Maryna Borodina, Kristina Katilova, Simona Rosca.

Junioare:
CSM Pascani-CSS Unirea Iasi 0-37
CS Agronomia Bucuresti-CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant 48-0
RC Gringos Transilvania-RC Ariesul Mihai Viteazu 15-7
CSS Unirea Iasi-RC Ariesul Mihai Viteazu 42-0
CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant-RC Gringos Transilvania 5-7
CSM Pascani-CS Agronomia Bucuresti 0-27
CS Agronomia Bucuresti-CSS Unirea Iasi 10-17
RC Gringos Transilvania-CSM Pascani 19-0
RC Ariesul Mihai Viteazu-CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant 19-5
CSS Unirea Iasi-CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant 38-0
CSM Pascani-RC Ariesul Mihai Viteazu 5-0(Neprezentare)
CS Agronomia Bucuresti-RC Gringos Transilvania 17-14
CS Parohial Stefan cel Mare si Sfant-CSM Pascani 5-10
RC Ariesul Mihai Viteazu-CS Agronomia Bucuresti 0-5(Neprezentare)
RC Gringos Transilvania-CSS Unirea Iasi 0-17

CSS Unirea Iasi: Daniela Glodeanu, Ana Maria Mirauta, Ana Maria Bocan, Sabina-Iuliana Oanea, Paula Irina Ursache, Catalina Gabriela Bujor, Carina-Elena Dascalu, Alina Tuhlei

FOTO: Dragos Pascaneanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *