DNS, editia 2018-2019, se va desfasura pe doua grupe geografice si va avea 12 echipe

Divizia Nationala de Seniori, al doilea esalon valoric din rugbyul romanesc va debuta in noua editie 2018-2019 intr-un format nou, comasand si echipele din Divizia A, al treilea esalon valoric. Avand la dispozitie doua variante, cluburile participante au votat optiunea preferata, astfel, competitia urmand a se desfasura pe doua grupe, Centru Nord si Centru Sud, fiecare avand cate sase echipe.

Grupa Centru Nord
CS Stiinta Petrosani
CSU Arad
CSM Suceava
CS Manastur
CSM Sibiu
CSS Gura Humorului

Grupa Centru Sud
CS Navodari
RC Barlad
RCM Galati
RC Grivita Bucuresti
CS Sportul Studentesc
ACS Rugby Morometii Turnul Magurele

„Aceasta comasare a fost gandita ca o sansa pe care sa o dam cluburilor din cel de-al treilea esalon valoric de a evolua la un alt nivel si in urmatorii ani noul format DNS sa fie locul in care tinerii jucatori veniti de la juniori sa-si faca pregatirea de a trece la seniori. Cum sezonul trecut putem spune a ca fost unul peste editiile anterioare, existand ani in care nu a promovat nicio echipa, din acest sezon doua foste reprezentante ale DNS au facut pasul catre SuperLiga CEC Bank si astfel s-a creat oportunitatea ca cele patru echipe din Divizia A sa urce o treapta. Mai mult, ne bucura aparitia a doua echipe noi cum sunt RC Gura Humorului si ACS Rugby Morometii Turnu Magurele”, a declarat Marius Raczek, directorul Departamentului Competitii.

Astfel, sezonul regulat va avea tur-retur, urmand sa debuteze pe 15 septembrie, ultima etapa a meciurilor fiind programata pentru 17 noimebrie.

Primele trei echipe clasate din fiecare grupa vor intra in play-off si vor juca un tur berger ce va avea loc intre 30 martie 2019 si 27 aprilie 2019. Pentru berger se va trage la sorti pentru pozitia in clasament, echipele pornind de la zero puncte.

Ultimele trei clasate din fiecare grupa vor intra in play-out si vor juca un tur berger ce va avea loc intre 30 martie 2019 si 27 aprilie 2019. Pentru berger se va trage la sorti pentru pozitia in clasament, echipele pornind de la zero puncte.

Semifinalele se vor disputa dupa sistemul play-off locul 1 cu locul 4, locul 2 cu locul 3, locurile 5 si 6 urmand sa isi pastreze pozitia de la finalul play-off-ului. Dupa aceasta faza vor urma jocuri de clasament final play-out: locul 7 cu locul 8, locul 9 cu locul 10 si locul 11 cu locul 12, tur-retur.

Ziua de competitie este sambata, iar ora oficiala de incepere este 10:00 sau 18:00, aceasta putand insa suferi modificari in functie de solicitarile scrise ale echipelor vizitatoare.

Echipele au termen de inscriere pana pe 3 septembrie.

Programul DNS 2018-2019:
SEZON REGULAT-TUR
ETAPA 1 (15 septembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
STIINTA PETROSANI-GURA HUMORULUI
CSU ARAD-CSM SIBIU
CSM BUCOVINA SUCEAVA-CS MANASTUR

GRUPA CENTRU-SUD
CS NAVODARI-ACS MOROMETII TR.MAGURELE
RC BARLAD-SPORTUL STUDENTESC
RCM GALATI-RC GRIVITA

ETAPA 2 (22 septembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
GURA HUMORULUI-CS MANASTUR
CSM SIBIU-CSM BUCOVINA  SUCEAVA
STIINTA PETROSANI-CSU ARAD

GRUPA CENTRU-SUD
ACS MOROMETII TR.MAGURELE-RC GRIVITA
SPORTUL STUDENTESC-RCM GALATI
CS NAVODARI-RC BARLAD

ETAPA 3 (29 septembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
CSU ARAD-GURA HUMORULUI
CSM BUCOVINA SUCEAVA-STIINTA PETROSANI
CS MANASTUR-CSM SIBIU

GRUPA CENTRU-SUD
RC BARLAD-ACS MOROMETII TR.MAGURELE
RCM GALATI-CS NAVODARI
RC GRIVITA-SPORTUL STUDENTESC

 

ETAPA 4 (06 octombrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
GURA HUMORULUI-CSM SIBIU
STIINTA PETROSANI-CS MANASTUR
CSU ARAD-CSM BUCOVINA SUCEAVA

GRUPA CENTRU-SUD
ACS MOROMETII TR.MAGURELE-SPORTUL STUDENTESC
CS NAVODARI-RC GRIVITA
RC BARLAD-RCM GALATI

 

ETAPA 5 (13 octombrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
CSM BUCOVINA SUCEAVA-GURA HUMORULUI
CS MANASTUR-CSU ARAD
CSM SIBIU-STIINTA PETROSANI

GRUPA CENTRU-SUD
RCM GALATI-ACS MOROMETII TR.MAGURELE
RC GRIVITA-RC BARLAD
SPORTUL STUDENTESC-CS NAVODARI

SEZON REGULAT-RETUR

ETAPA 6 (20 octombrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
GURA HUMORULUI-STIINTA PETROSANI
CSM SIBIU-CSU ARAD
CS MANASTUR-CSM BUCOVINA SUCEAVA

GRUPA CENTRU-SUD
ASC MOROMETII TR.MAGURELE-CS NAVODARI
SPORTUL STUDENTESC-RC BARLAD
RC GRIVITA-RCM GALATI

 

ETAPA 7 (27 octombrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
CS MANASTUR-GURA HUMORULUI
CSM BUCOVINA SUCEAVA-CSM SIBIU
CSU ARAD-STIINTA PETROSANI

GRUPA CENTRU-SUD
RC GRIVITA-ACS MOROMETII TR.MAGURELE
RCM GALATI-SPORTUL STUDENTESC
RC BARLAD-CS NAVODARI

 

ETAPA 8 (03 noiembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
GURA HUMORULUI-CSU ARAD
STIINTA PETROSANI-CSM BUCOVINA SUCEAVA
CSM SIBIU-CS MANASTUR

GRUPA CENTRU-SUD
ACS MOROMETII TR.MAGURELE-RC BARLAD
CS NAVODARI-RCM GALATI
SPORTUL STUDENTESC-RC GRIVITA

 

ETAPA 9 (10 noiembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
CSM SIBIU-GURA HUMORULUI
CS MANASTUR-STIINTA PETROSANI
CSM BUCOVINA SUCEAVA-CSU ARAD

GRUPA CENTRU-SUD
SPORTUL STUDENTESC-ACS MOROMETII TR.MAGURELE
RC GRIVITA-CS NAVODARI
RCM GALATI-RC BARLAD

 

ETAPA 10 (17 noiembrie 2018)
GRUPA CENTRU-NORD
GURA HUMORULUI-CSM BUCOVINA SUCEAVA
CSU ARAD-CS MANASTUR
STIINTA PETROSANI-CSM SIBIU

GRUPA CENTRU-SUD
ACS MOROMETII TR.MAGURELE-RCM GALATI
RC BARLAD-RC GRIVITA
CS NAVODARI-SPORTUL STUDENTESC

 

FOTO: Stiinta Petrosani Rugby Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *