Neinvinsa, Steaua conduce in clasamentul SuperLigii CEC Bank

In etapa a 4-a din SuperLiga CEC Bank, Steaua Bucuresti s-a impus pe terenul celor de la Stiinta Baia Mare si cu patru victorii din tot atatea partide disputate conduce in clasamentul primului esalon valoric profitand si de infrangerea suferita de CSM Bucuresti in fata campioanei en-titre Timisoara Saracens.

Campioana en-titre, Timisoara Saracens a primit pe stadionul Gheorghe Rascanu vizita echipei CSM Bucuresti , neinvinsa inaintea acestei runde. Banatenii au facut o prima repriza buna si cu eseul lui Vlad Neculau, transformat de Samoa Luke, care a punctat si dintr-o penalitate , conduceau dupa primele 40 de minute cu 13-3, replica bucurestenilor constand intr-o tentativa de tinta concretizata de Florin Vlaicu.

Dupa pauza, CSM Bucuresti a revenit si cu doua eseuri marcate de Kamil Sobota si Jarrid Els, respectiv o lovitura de pedeapsa semnata de Florin Vlaicu scorul a devenit egal 16-16. Finalul de partida a fost dramatic, iar lovitura de gratie a fost data de Samoa Luke dintr-o penalitate de la aproximativ 30 de metri, astfel ca tigrii au suferit prima infrangere stagionala.

Pe Arena Zimbrilor, Taniela Maravunawasawasa a deschis scorul in urma unei lovituri de pedeapsa insa Steaua Bucuresti s-a aflat in avantaj la pauza, pentru ca Ionel Melinte s-a evidentiat de doua ori din fata butului baimarenilor in timp ce Viorel Lucaci a batut defensiva zimbrilor, eseu transformat de acelasi Ionel Melinte.

In repriza secunda cu incercarile jucatorilor Taniela Maravunawasawasa si Sikuea Taliauli, Stiinta Baia Mare a trecut in avantaj, dar nu a stiut sa gestioneze finalul de partida cand Ionel Melinte a iesit din nou la rampa si cu doua lovituri de pedeapsa a asigurat militarilor a patra victorie stagionala din tot atatea partide disputate, ros-alabastrii fiind singura echipa din SuperLiga CEC Bank care nu a cunoscut  infrangerea pana acum.

Gloria Buzau si-a trecut in cont a doua victorie de la promovarea in SuperLiga CEC Bank, buzoienii impunandu-se in partida cu Universitatea Cluj, dupa o partida decisa inca din prima repriza. Cristi Boboc si Nicholas Moa au fost autorii a doua eseuri , unul transformat de Alexandru Afloare, pentru studenti o incercare izbutind Damian Dragos, transformata de Ovidiu Melniciuc.

Studentii au incercat sa revina in repriza secunda insa in ciuda eforturilor inaintarii acestora , defensiva buzoienilor a fost de netrecut si astfel trupa condusa de Costica Mersoiu si Mugur Preda si-a trecut in cont a doua victorie aflandu-se pe pozitia a cincea a clasamentului.

Dupa o partida cu un final dramatic, Tomitanii Constanta au reusit prima victorie in SuperLiga CEC Bank, echipa de la malul marii revenind cu toate ca a fost condusa atat la pauza, cat si in repriza secunda. Un eseu de penalizare a asigurat avantajul dinamovistilor dupa primele 40 de minute si se parea ca Tomitanii nu vor obtine nici de aceasta data puncte in clasament.

Cu eseurile lui Johnny Sola si Adrian Paraleste constantenii au revenit, dar cu un dropgol Hendrik Mulder a intors rezultatul, soarta partidei fiind decisa de actiunea lui Adrian Paraleste  in ultimul minut a batut de unul singur defensiva dinamovista pentru victoria Tomitanilor, bucurestenii vazandu-se nevoiti ca la final sa se multumeasca cu punctul bonus defensiv.