CSM Bucuresti castiga in Ghencea, Steaua la prima infrangere stagionala

Etapa a 7-a din SuperLiga CEC Bank, ultima a turului sezonului regulat a programat trei partide in care doua victorii au revenit oaspetilor, CSM Bucuresti in fata liderului Steaua Bucuresti si Stiinta Baia Mare pe terenul ultimei clasate, Dinamo Bucuresti, respectiv una a gazdelor, Gloria Buzau invingand pe Tomitanii Constanta in derby-ul noilor promovate.

In Ghencea, Steaua Bucuresti, neinvinsa pana in aceasta runda a primit vizita echipei clasate pe locul secund, CSM Bucuresti. A fost o partida echilibrata castigata de tigri care au stiut sa gestioneze mai bine momentele cheie ale jocului. Prima repriza fost una in care posesia a apartinut mai mult CSM-ului, dar la pauza Steaua a avut avantaj, 5-3, la eseul lui Florin Surugiu, trupa lui Eugen Ajok replicand prin lovitura de pedeapsa concretizata de Tudorel Bratu.

Repriza secunda a inceput cu o tentativa de tinta concetizata de Ionel Melinte, dar CSM Bucuresti a trecut in avantaj cu eseul lui Tangimana Fonovai, pentru ca apoi, intr-un interval de cinci minute, acelasi Ionel Melinte, respectiv Adrian Ion sa culce balonul in terenul de tinta advers. Scorul final l-a stabilit Florin Vlaicu din lovitura de pedeapsa, CSM Bucuresti impunandu-se cu rezultatul de 20-13, aceasta fiind prima infrangere a militarilor din actualul sez.

Derby-ul noilor promovate, Gloria Buzau-Tomitanii Constanta a revenit buzoienilor cu rezultatul de 20-6, astfel ca elevii antrenati de Costica Mersoiu si Mugur Preda pot fi considerati revelatia acestui sezon al SuperLigii CEC Bank cu victorii in fata tuturor adeversarelor din a doua jumatate a clasamentului, cu un total de trei succese in sase partide disputate.

Istoria partidei s-a scris practic inca din prima repriza, la finalul careia, Gloria Buzau conducea deja cu 17-6, doua eseuri avandu-l ca autor pe pilierul georgian Tsotne Darchia, in timp ce Tomitanii Constanta au punctat prin mijlocasul la gramada Victor Dumitru. Repriza secunda a fost mai echilibrata, doar Mihai Golubenco reusind sa modifice tabela de marcaj pentru o victorie cu care Gloria Buzau isi consolideaza pozitia a cincea in clasamentul SuperLigii CEC Bank.

Dinamo Bucuresti ramane singura echipa din SuperLiga CEC Bank care in acest sezon nu a reusit sa obtina, inca, nicio victorie, alb-rosii suferind o noua infrangere, pe propriul teren, in partida cu Stiinta Baia Mare, rezultat 53-17. Maramuresenii au dominat jocul ,raportul eseurilor fiind de 8-3 in favoarea acestora, Dinamo reusind de putine ori sa-si creeze ocazii de a marca, aceasta si in absenta unor jucatori, titulari in partidele anterioare.

Pentru Stiinta Baia Mare autorii finalizarilor in terenul de tinta advers au fost Marius Danila dubla, Sikuea Taliauli dubla, Adrian Apostol, Florian Rosu, Alexandru Alexe, respectiv un eseu de penalizare, din fata butului remarcandu-se Taniela Maravunawasawasa si Alexandru Bucur. Cele trei incercari ale dinamovistilor le-au reusit May Keegan, Shaun Prins si Tudor George.