CSA Steaua cucereste un nou trofeu dupa sase ani de asteptare

Pe stadionul Noua din Brasov s-a disputat finala editiei cu numarul 73 a Cupei Romaniei, o partida cu trofeul pe masa care le-a avut ca protagoniste pe Steaua Bucuresti si Timisoara Saracens, dupa o partida extrem de echilibrata victoria revenind militarilor cu rezultatul de 22-19.

Inca din primele minute ale finalei cele doua echipe s-au angajat intr-un joc de uzura, cu timisorenii mai prezenti in jumatatea de teren a Stelei, acesta dominare teritoriala insa a ramas fara puncte consemnate in dreptul acestora, Ionel Melinte irosind o tentativa de dropgol. In schimb Steaua avea sa deschida scorul in minutul 20 atunci cand Florin Vlaicu a concretizat o lovitura de pedeapsa.

Replica banatenilor a venit repede si Luke Samoa a restabilit egalitatea, tot dintr-o lovitura de pedeapsa. Steaua avea sa treaca din nou in avantaj, o greseala a elevilor lui Sosene Anesi i-a adus pe stelisti la 5 metri de terenul de tinta advers sic el care a finalizat cu eseu a fost Grigoras Diaconescu, eseu transformat de Florin Vlaicu. Pana la pauza tot Florin Vlaicu si Luke Samoa si-au trecut numele pe lista marcatorilor, dupa 40 de minute Steaua avand un avataj de 13-9.

Repriza secunda a debutat cu alte trei puncte marcate de Florin Vlaicu, insa au urmat moment de jos mai bune ale Timisoarei Saracens care a egalat gratie eseului marcat de Randall Morrison, transformat de Luke Samoa. Florin Vlaicu a ratat apoi o penalitate, cateva minute mai tarziu insa balonul trimis de acesta a trecut printre barele butului si ros-albastrii conduceau cu 19-16.

Finalul a fost dramatic, Ionut Dumitru a vazut cartonasul galben si timisorenii au fortat inscrierea unui eseu, dar bucurestenii s-au aparat foarte bine, astfel ca lovitura de pedeapsa a lui Luke Samoa nu a facut decat ca scorul sa fie din nou egal. Lovitura de gratie a dat-o Florin Vlaicu si astfel Setaua s-a impus cu rezultatul de 22-19 cucerind Cupa Romaniei dupa o asteptare care dura din 2013.

Finala Cupei Romaniei
Stadion Noua Brasov
Steaua Bucuresti-Timisoara Saracens 22-19 (13-9)
Arbitri: Cristian Serban-Alexandru Ionescu, Radu Petrescu ; Madalin Garbau, Lucian Ravar; TMO-Vlad Iordachescu
Au marcat: Diaconescu-e, Vlaicu-tr,5lp respectiv Morrison-e, Samoa-tr, 4lp
Cartonas galben: I.Dumitru

Steaua Bucuresti: Alexandru Savin, Tudor Butnariu, Nika Pataraia-Matthew Tweddle, Bogdan Doroftei-Kuselo Moyake, Dragos Ser, Eseria Vueti-Grigoras Diaconescu, Tudor Boldor-Ionut Dumitru, Florin Vlaicu, Florin Ionita, Alexandru Porojan-Robert Neagu. Rezerve: Florin Bardasu, Petru Tamba, Vasile Balan, Viorel Lucaci, Mario Arvinte, Florin Surugiu, Daniel Plai, Sioeli Lama

Timisoara Saracens: Marius Lungu, Viorel Sabau, Horatiu Pungea-Valentin Poparlan, Dorin Lazar-Vlad Neculau, Vasile Rus, Randall Morrison-Bidzina Shamkharadze, Ionel Melinte-Tevita Manumua, Florin Popa, Catalin Fercu, Marius Simionescu-Luke Samoa. Rezerve: Eugen Capatina, Paea Fonoifua, Sione Halalilo, Ionut Muresan, Damian Stratila, Gabriel Rupanu, Hinckley Vaovasa, Moa Maliepo